A Neumann János Egyetem (NJE) mérnökcsapata egy olyan járművet tervezett, amely ötvözi a napelemes, az akkumulátoros és a hidrogénhajtás előnyeit, ezáltal valódi segítséget jelenthet a klímaváltozás elleni küzdelemben. A pályázók kutatás-fejlesztési projektjükkel kiérdemelték a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. és a Közlekedéstudományi Egyesület közös elismerését.
Az idei Közlekedési Innovációs Díjat a Neumann János Egyetem szakemberei, Kis Dávid István, a Hidrogéntechnológia Tudásközpont vezetője, Dr. Kun Krisztián, a Járműtechnológia Kutatócsoport vezetője és Dr. Bata Attila, az Innovatív Járművek és Anyagok Tanszék vezetője nyerte el egy mesterséges intelligenciával támogatott hidrogén tüzelőanyagcellás jármű prototípusának megalkotásáért. A nyertes pályázók a rangos elismerés mellé nettó hárommillió forint pénzjutalmat is kapnak, amelyet a projekttel kapcsolatos további fejlesztésekre tudnak fordítani.
Az NJE mérnökei által megalkotott Neumann H2 elnevezésű jármű a legkorszerűbb energiatároló rendszereket integrálja, prezentálva a napelemes, akkumulátoros és hidrogénhajtás előnyeit. A jármű energiagazdálkodását mesterséges intelligencia támogatja, amely kiválasztja az optimális energiaforrást a működéshez. Szintén mesterséges intelligenciát használ a hidrogén tüzelőanyagcellás jármű a környezetérzékeléshez, ami a balesetek megelőzéséhez járul hozzá.
A háromkerekű jármű prototípusa 2 év alatt készült el. Hatótávolsága hidrogénnel 150 km, majd akkumulátorról további 100 km. Maximális sebessége 60 km/óra. Alkalmazása zéró károsanyag-kibocsátása miatt városi csomagszállításban és gyárterületeken belüli zöld anyagmozgatásban képzelhető el. A prototípust 2023 decemberében az ENSZ éghajlatváltozási konferenciáján (COP28) leplezték le Dubajban.
A hidrogén, amelynek legnagyobb részét ma még világszerte a vegyipar számára állítják elő, nagy segítséget jelenthet a klímaváltozás elleni közdelemben, hiszen az összes tüzelőanyag közül a legmagasabb fűtőértékkel rendelkezik, és égésterméke csak víz, ami kedvezővé teszi alkalmazását számos területen, például a közlekedésben is, amely egyébként a CO2– és egyéb károsanyag-kibocsátás mértéke miatt stratégiai beavatkozási pont lehet az éghajlat-politikában.
A Közlekedési Innovációs Díjat 2019-ben hirdette meg először a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. és a Közlekedéstudományi Egyesület. A közlekedési szakma csúcselismeréséért évről évre fiatal mérnökök, fejlesztők, kutatók szállhatnak versenybe. A díjat minden alkalommal a leginkább innovatív és hasznos közlekedésfejlesztési elképzelés kaphatja meg.