Jelez a kamera, mielőtt tűz keletkezik a telephelyen – interjú Blahó Áronnal, az Intellio Integrated Video System Kft. értékesítési vezetőjével

Jelez a kamera, mielőtt tűz keletkezik a telephelyen – interjú Blahó Áronnal, az Intellio Integrated Video System Kft. értékesítési vezetőjével

A kamerarendszerek fontos szerepet töltenek be a logisztikai parkok, raktárépületek védelmében. Manapság már számos extra tulajdonsággal elláthatók, legyen szó tűz keletkezésének jelzéséről vagy akár rendszámfelismerésről a beléptetőkapuknál. Az alábbi beszélgetésünkben arra világítunk rá, hogy milyen képességekkel bírnak korunk kamerarendszerei.

– Milyen iparágakban vannak jelen ezekkel a kamerarendszerekkel?

– Az Intelliót 2005-ben alapították fiatal magyar fejlesztők, klasszikus startupként. Jövőre lesz tehát 20 éve annak, hogy a piacon vagyunk. Alapvetően három kategóriát ölel fel a kínálatunk: számos típusú és különböző célfeladatra alkalmazható kamerákat, videómenedzsment-szoftvert és rögzítőhardvert is egy kézből nyújtunk, így teljes ökoszisztémát kínálunk az ügyfeleinknek. Igaz, anno kifejezetten a kamerafejlesztéssel kezdődött a történetünk; a világon elsők között fejlesztettünk úgynevezett okos IP, vagyis fedélzeti intelligenciával rendelkező hálózati kamerákat. Az analóg kamerák teljesen kimaradtak számunkra, mivel az IP-kamerák rengeteg előnnyel bírnak. A logisztika szempontjából elsősorban a kép elemezhetősége és az adatok eltárolása miatt lehet fontos ilyen zárt láncban dolgozó hálózati kamerákat használni. A 2000-es évek végén kezdtük el a videómenedzsment-szoftverünk fejlesztését, és jelenleg már a saját videószervereink is elérhetők. Az Intellio alapvetően a vállalati felhasználóknak kínál megoldást, tehát nem célpiacunk az otthoni kamerás felhasználási terület. Rendszereinket azon vállalkozásoknak fejlesztjük, akik egy telephelyen sok kamerával rendelkeznek, vagy több telephelyen számos kamerájuk működik. Logisztikai parkok számára például nagyon hatékony, robusztus, jól skálázható biztonsági rendszert tudunk biztosítani. A termékportfóliónkban a sztenderd CCTV kamerák mellett hőkamerák is megtalálhatók, és Speed Dome kamerákat is kínálunk.

– Képesek a kamerarendszerek intelligens mérési eredményekre is? Például ha egy járműben tűz keletkezik, tudnak riasztást küldeni?

– A hőkamerákat a videótechnikában alapvetően két céllal használjuk. Az egyik kifejezetten a nem megszokott hőemelkedés kiszűrése, ezzel támogatva a tűz kialakulásának időben történő érzékelését és a megelőzést. Emellett a hőkamerák használhatók perimétervédelemre, ami egy adott terület külső határainak védelmét jelenti. Itt a hőkamera nagyon hatásos lehet, mert a CCTV kamerák általánosságban 40–60 méter közötti látótávolsággal bírnak éjszaka, míg a hőkamera esetében ez akár több száz méterre is kitolódhat. A döntéshozónak tehát mérlegelnie kell, hogy a céljainak melyik megoldás felel meg inkább. Emellett az Intellio hőkamerák használatával intelligens képességek is elérhetők. Van például előre programozható, vonal- vagy területátlépés-detektor. Ez azt jelenti, hogy az élőképen behúzhatunk egy virtuális szakaszt, ami akár iránydetektorral is kiegészíthető. Ha valaki érinti ezeket, akkor a kamerák riasztást küldenek a kezelőszemélyzet számára. Az Intellio kamerák esetében lehetőség van akár az éjszaka előszeretettel közlekedő állatok, rágcsálók kiszűrésére is. Ez azért fontos, mert egy nyúl vagy őz behatolásánál nem fog bejelezni a rendszer.

– Milyen feladata és funkciója van egy fejlett kamerarendszernek?

– Az egyik nyilván a megelőzés, a másik pedig az események gyors visszakeresése, vagyis ha már megtörtént a baj, akkor minél gyorsabban megtalálja az ügyfél, hogy mi történt. A felhasználó a kamerarendszer telepítésekor meg tudja határozni, hogy milyen detektorokat kíván használni, de szükség esetén ezek később is felvehetők. Ha például valaki utólag kíváncsi arra, hogy mi történt egy adott helyen, akkor belép annak a kamerának a felületére, amelyik vélhetően láthatta az eseményt. Itt akár utólag is behúzható egy detektor. A rendszer a letárolt metaadatokban képes keresni, így fény derülhet arra, hogy történt-e valamilyen incidens, vagy sem.

– Teljesen személyre szabhatják ezeket a rendszereket?

– Abszolút. A videómenedzsment-szoftver felületén állíthatóak a kameraérzékelés paraméterei. Ezt úgy kell elképzelni egy hőkameránál, hogy a felhasználó kijelöli, hogy hol szeretne érzékelni. Megad egy hőtartományt, amihez képest riasztást szeretne kérni, de be tud állítani időt is, hogy egy adott hőmérséklet milyen gyorsan vagy lassan emelkedik. A tűz keletkezését így is meg lehet határozni, mivel például elektromos autóknál vagy akkumulátorok raktározásánál az elektromos tüzet egy nagyon rövid időn belüli melegedés jellemzi. A hőkamerával ezt villámgyorsan és hatékonyan lehet érzékelni, ami pedig lehetővé teszi a gyors beavatkozást.

– Egy kamionparkoló kiépítésénél milyen kamerarendszer használata lehet indokolt?

– Ezeken a helyszíneken alapvetően a teljes körű megfigyelés az elsődleges, de fontos lehet például a rendszámfelismerés alkalmazása is. Az Intellio videórendszerben elérhető az a magyar fejlesztésű, neurális háló alapú rendszámfelismerő technológia, ami a világ mintegy 150 országában biztosít – magas hatékonyság mellett – gyors mindennapi működést. Ezekkel a karakterfelismerő szolgáltatásokkal egy extra tulajdonságot tudunk adni a videórendszernek, ami a járművek be- vagy kiléptetésénél kulcsfontosságú lehet. A rendszer sajátossága, hogy globális lefedettségű, tehát egy adott termék a világ összes rendszámát képes felismerni. Egyetlen szoftver elegendő ahhoz, hogy egy nemzetközi piacokon tevékenykedő cég kamerarendszerei bármilyen formátumú rendszámot felismerjenek. Tudunk sorompót menedzselni a szoftverben, megadható engedélyezett belépési lista, tehát feltölthető az, hogy egy adott napon mely rendszámok léphetnek be. Onnantól kezdve, hogy egy jármű azonosítást követően belép egy telephelyre, a rendszáma bekerül a videórendszer zárt adatbázisába, tehát visszakereshetővé válik, hogy például mettől meddig tartózkodott a telephelyen, és mely kamerák látóterében mozgott. Az elemzés révén pedig akár gyártó, típus vagy szín alapján is listázhatók a telephelyre belépett járművek.

– Kell-e vásárolnia az üzemeltetőnek a kamerarendszer adatainak tárolására szervert, vagy ez inkább felhőben történik?

– Lehetne felhőben tárolni, de a mi rendszerünk nem felhőalapú, kizárólag fizikai szervereink vannak. Minden egyes projekt esetében a kamerák száma, a tárolási idő és a várható mozgásintenzitás határozza meg azt, hogy milyen tárolási kapacitással kell rendelkeznie a felhasználónak. Erre van egy saját konfigurátorunk, amely programban ki tudjuk ezt számolni. A rendszerek testre szabhatók, például az is beállítható, hogy a maximális felbontású képet akkor tárolja el, amikor mozgást érzékelnek a kamerák. A redundancia úgy biztosítható, hogy például egy szerverteremben 4 szerver működik. Ezek automatikusan át tudják venni egymástól a feladatokat, ha például az egyik megsérül. E 4 szerver akár 800 kamerát is képes kezelni. Természetesen ha egy ügyfélnek több telephelye van az ország különböző pontjain, akkor egy opcionális licenccel az ott szolgáló szerverek könnyedén összekapcsolhatók.

– Hogy látja: mi várható a jövőben a kamerarendszerek fejlődésében?

– Az ügyfelek igényei sokrétűek, ez pedig folyamatos fejlesztéseket gerjeszt a kamerarendszereknél is. Azt gondolom, hogy a hatékonyság terén léphetnek még előre. Ezek a rendszerek szerintem napról napra hatékonyabbak lesznek, így egyre jobban tudják támogatni az élőerő munkáját. Ugyan a videórendszerek nem tudják helyettesíteni az embert, de meg tudják könnyíteni a dolgát. Ebbe a hatékonyságba nagyon sok minden beletartozik. Az egyik a mesterséges intelligencia használata, amely a jövőben szélesebb körben teret nyerhet. A rendszámfelismerés mellett ma már a szállítmányozásban használt, más típusú kódok is felismerhetőek. Legyen szó vasúti vagy veszélyesáru-kód azonosításáról, az Intellio kamerarendszerekben elérhető a tudás. A következő évben fog debütálni a legújabb fejlesztésünk, ami lényegében a behatolásjelző rendszerek integrációját célozza. Lényege a videóalapú épületfelügyelet, így a videómenedzsment-szoftver kezelőfelületén megjeleníthetővé és menedzselhetővé válnak a behatolásjelző eszközök és riasztásaik.

– A kamerafelbontás terén lehet még fejlődni?

– Általában az az elvárás, hogy minél kevesebb kamerával minél nagyobb területet lehessen lefedni. A mi portfóliónkban 4–8 megapixeles felbontással rendelkező kamerák érhetők el, ami az általános, telephelyi felhasználásra elegendő. Partnereink tapasztalatai szerint a 8 megapixel felbontású, állítható látószögű (varifokális) kameránk a logisztikai központokban, a polcsorok közötti tér figyelésére is megfelelően teljesít.

 

Aranyi Péter