Időtálló tervezés – hosszú távú fejlődés

Időtálló tervezés – hosszú távú fejlődés

Mindamellett, hogy a technológia fejlődése napjainkban együtt jár a mesterséges intelligencia használatával és a korszerű döntés-előkészítő módszerek alkalmazásával, a cégvezetők gyakran jelentős időt és energiát fektetnek a jövőtervezésbe. A megfelelő üzleti döntések meghozatalának egyik sarokpontja a stabil infrastruktúrák kialakítása, mind emberi, mind hardveres, mind pedig szoftveres oldalon. Ebben nyújthat segítséget a delaware megoldása, amelyről Poór Károly, a Delaware Consulting Hungary sales executive vezetője tartott előadást a KözútVilág konferencián.

„Legfeljebb nagyjából 2–4 hetet töltötök üzleti tervezéssel, majdnem annyit, mint a nyaralásotok megszervezésével. Miért? A fontosságuk miatt. Pontosan tudjátok, hogy miért fontos a jó üzlet, és pontosan tudjátok, hogy miért fontos a jó nyaralás” – indította előadását interaktívan, szavazással és annak kiértékelésével a szakember. Parkinson döntéselmélete szerint a hétköznapi, nem túl nagy jelentőségű döntésekben sokkal több ember véleménye számít, mint a kiemelt fontosságúaknál. Míg egy biciklitároló megépítéséhez mindenki hozzá tud és akar is szólni, addig egy atomreaktor építése a hozzáértő kevesek vállán nyugszik.

Az informatikai rendszerek tervezése éppen ilyen fontos, a cég működését hosszú évekre meghatározó döntést igényel. Mindeközben mindenkinek van arról véleménye, hogyan lenne jó, de a minden lényeges szempontot kielégítő fejlesztés nem eshet áldozatául a személyes érdekeknek. Egy informatikai beruházás legfontosabb eleme mindig a gyártás, illetve szolgáltatás kiemelt szintű támogatása, ez a szállítmányozásnál ugyanilyen súllyal esik latba. A költségcsökkentés, a hatékonyságjavítás és a cég növekedésének elősegítése mind-mind meghatározó szerepet tölt be az üzleti tervezés során. És nem mehetünk el szó nélkül a FOMO-hatás mellett sem (Fear Of Missing Out, félelem a kimaradástól, lemaradástól), ami különösen a napról napra megújuló működési környezetben okozhat nehéz pillanatokat, de említhetnénk például a kockázatmenedzsmentet is az ügyfélkör és a dolgozói állomány vonatkozásában.

Ha a költségoldali tervezést, a megalapozott számításokat vesszük, akkor a legtöbb esetben a rendszerek fejlesztése az első évben még nem térül meg; a szoftverek, hardverek migrációjához, a megszokáshoz és testre szabáshoz ugyanis időt kell hagyni. Ritkán fordul elő, hogy egy számítógépes környezet cseréje azonnal meghozza az elvárt hatást. Minden felhasználónak saját élményt és munkakörnyezetet jelent akár egy SAP-ra történő átállás is, amivel a beruházáskor számolni kell. Az ügyféloldali rendszereknél ráadásul a partnereket is meg kell tanítani a használatra, ami tovább nehezíti a feladatot. Ugyanakkor megfelelő tervezéssel, előzetes igényfelméréssel ez a ráfordítás jelentősen csökkenthető. Ezt a tulajdonosnak vagy a cégvezetésnek számításba kell venni az üzleti tervezés során.

Ehhez természetesen hozzájárul a könyv szerinti avulás éppúgy, mint a technológiai – vagy természetes – avulás, amivel szintén számolni kell. Míg az értékleírás hasznos, a technológiai avulás már egy olyan elem, amivel a tervezés során érdemes foglalkozni. Ennek a jelenlegi környezetben rövid, 2–3 éves kifutása van, tehát szükséges a rendszerek robusztusságát, időtállóságát is figyelembe venni a tervezés során.

A döntéselméletek szerint ráadásul az üzleti döntések meghozatalakor gyakran felmerülnek érzelmi vetületek is, amelyek jelentősen befolyásolhatják a döntéseket. „A legrosszabb esetben 51 százalékban érzelmi döntést hozunk. Mindannyian. Nincs kivétel, ez patológia. A maradék 49 százalékot jelentik az objektív tényezők. Én abban tudok segíteni a csapatommal, hogy hogyan érhető el a 100 százalékos objektivitás: egy olyan megközelítésben, üzleti modellben kezeljük a következő év informatikai beruházásait, hogy üzleti alapon kimutathatóan mind CAPEX-, mind OPEX-oldalon tervezhető legyen, hogy mennyi időn belül, melyik területen várható megtakarítás, eredménynövelés, hol milyen kockázatot menedzselünk, és abból mennyi forint gurul el” – foglalta össze Poór Károly.

A közös munka során a fuvarozást érintő minden lényeges terület tervezhetővé válik: a marketing, az adminisztráció, az értékesítés támogatása, az ügyfélkapcsolatok fejlesztése vagy éppen a projektmunkák. Ezek időtávja nem hónapokban mérhető, hanem több, akár 5–6 éves időszakot is felölelhetnek, ami elősegíti, hogy az adott cég főtevékenysége elérje a kitűzött célokat. A delaware nemzetközi csapata és a mintegy 100 fős magyar stáb stabil háttérbázissal, két iroda együttműködésével tudja támogatni azokat a projekttevékenységeket, amelyek során a partnerek közép- és hosszú távú üzleti tervezése azt igényli. A koncepció lényege a teljes átvilágítás és az ez alapján történő szaktanácsadás. A kézzelfogható üzleti eredmények pedig magukért beszélnek a cash-flow gyorsulása, az optimalizációk, az adminisztráció egyszerűsítése vagy éppen a tőke-felszabadítás területén. Ez pedig mérhető, kimutatható üzleti előnyt jelent a változó piaci és szabályozási körülmények között is.